“Щоб “Ватра” горіла, треба підкидати свіжі дрова” PDF Друк E-mail
21.01.2005 13:02

Розмова з Андрієм Кучерепою, керівником ВІА “Ватра”

Андрій Кучерепа (Фото: Олег Огородник)Цьогоріч ВІА “Ватра” виповниться 25 років. Проте, аби зберегти закладену ще Ігорем Білозором традицію новорічних концертів, “ватрівці” відсвяткували цю дату минулого тижня у Львівському театрі опери та балету ім. С. Крушельницької програмою “Засіваємо піснею добро”.

Про діяльність нинішнього складу “Ватри”, солістом якої є лауреат І премії фестивалю “Червона рута-2001” Володимир Питель, а в музичному складі: клавішник Роман Олійник, бас-гітарист Сергій Мосесов, гітарист Ярослав Ковалів, саксофоніст і клавішник Роман Антонишин і на ударних інструментах Юрій Бей, ми розмовляємо з керівником колективу Андрієм Кучерепою.

– Що робить нинішній склад “Ватри”  для того, аби зазвучали пісні з шухляди Ігоря Білозора?

– Мало кому відомо, що Ігор писав колядки. Дві з них “Ватра” виконала в концертній програмі “Засіваємо піснею добро”. Це “Коляда” на слова Богдана Чепурка та “Різдвяна ніч” Павла Лехновського. Наш ювілейний концерт намагалися зробити таким, яким би він мав бути з Ігорем Білозором. Щодо пісень, то збереглися записані ним у комп’ютері уривки мелодій, з яких без нього важко зробити пісню. Вони зберігаються у Фонді Ігоря Білозора.

По темі: Во Львове открыли фотовыставку, посвященную Игорю Билозиру

– А чи є, крім тих шматків мелодій, цілісні пісні, які хотів би виконувати ваш нинішній соліст Володимир Питель?

– Є пісні, які мало звучали в ефірі. У той час, коли “Ватра” працювала при Львівській філармонії, її знали не лише в Україні – в усьому Радянському Союзі. А коли 1990-го Ігор створив музично-мистецький центр, стало важче і планувати концерти, і з’являтися на телебаченні, тому у “Ватри” назбиралася в’язанка пісень, які мало звучали. Деякі з них є в сучасному репертуарі “Ватри”. З нових є пісня на слова Ярослава Виджака, яку Ігор називав “Танго-вальс”.

– Як ви гадаєте, чи можливо без Ігоря Білозора повернути “Ватрі” її колишню популярність?

– В основі репертуару “Ватри” – пісні Ігоря Білозора. Й майже всі вони стали народними, їх співають і на весіллі, й на хрестинах. Коли ми виконуємо ці твори, зал нас постійно підтримує. А колишню популярність “Ватра” втратила вже тоді, коли її перестали показувати по телебаченню. Це сталося ще за життя Ігоря, на початку 90-х рр. минулого століття. Проте його пісні живуть і, впевнений, довго житимуть. Бо люди любили Ігоря й люблять “Ватру”. Цьогоріч плануємо дати більше концертів у західних областях: Тернопільській, Івано-Франківській, Рівенській, Волинській. На Волині ми були гостями пісенного фестивалю “На хвилях Світязя”, нас дуже гарно там сприймали.

– А що зараз робить створений Ігорем Білозором музично-мистецький центр “Ватра”, який свого часу був кузнею молодих талантів, популяризував українське мистецтво, співпрацював з канадсько-американською фірмою “Євшан”? І хто нині курує його діяльність?

– Після смерті Ігоря якийсь час діяльність центру курувала його дружина Оля, тепер – я. Проте зараз через вирішення певних юридичних питань ми перебуваємо у стадії пошуку подальшої діяльності.

– Як людина, котра свого часу допомагала Ігореві тягти віз організаційних питань, ви, мабуть, знаєте, які творчі задуми йому не вдалося втілити в життя?

– Він планував видати книгу пісень “Світлиця”, влаштувати великий концерт у Палаці “Україна” в Києві за участю відомих українських співаків і музикантів, організацію музичного фестивалю у Львові, відкриття музичного театру мод, зйомки фільму та відеокліпів, гастролі в Європі, Канаді, США. Ігор любив говорити: “Щоб “Ватра”, горіла треба підкидати свіжі дрова”.

– Чи вдалося вам реалізувати бодай щось із переліченого?

– Музично-мистецький центр “Ватра” разом з українською кіностудією “Галичина-фільм” зробили, можна її так назвати, музично-документальну стрічку про творчий шлях Ігоря Білозора – “Пісня, подарована Богом”. Наприкінці цього фільму втілена Ігорева мрія: відзнято виконання в Оперному театрі “Ватрою”, симфонічним оркестром і хоровою капелою “Дударик” його пісні на слова Михайла Ткача “Від Бога”. Дехто з тих, хто дивився цю стрічку, хотів бачити в ній  більше Ігоря. Але за життя він не дуже любив “світитися” в кадрі. Радів із того, що його пісні співали народна артистка України Оксана Білозір, заслужені артисти України Мар’ян Шуневич, Ігор Богдан, Олег Кульчицький, Орест Хома, Остап Стахів...

Без сумніву, найбільшим досягненням “Ватрі” за 25 років її творчої діяльності є те, що завдяки композиторові Ігорю Білозору цей колектив відбувся. І те, що крила “Ватрі” давали і продовжують давати його пісні.

П'ятниця, 21 січня, 2005 року, № 10 (577)