Звук у вашому автомобілі PDF Друк E-mail
26.05.2003 04:17

Для чого встановлюють аудіосистему в автомобілі? Зрозуміло, для того, аби слухати музику! Отже, треба вибирати магнітолу і колонки з найкращими характеристиками? Безумовно, тільки як оцінити якість звуку?

Звук повинен бути не просто голосним, а чистим. Показником якості аудіотехніки є можливість відрізнити звук одного музичного інструмента від іншого на загальному музичному тлі. Але врахуйте, що якість звуку визначає ціну.

Чим кращий звук, тим дорожча система. Якщо ви власник розкішної автомашини, то, напевно, у вас знайдеться ще трохи грошей, аби встановити якісну стереосистему і насолоджуватися драйвом і музикою. А ось чи вартує ставити апаратуру “на десять штук баксів” у старі “Жигулі”, куплені за півтори тисячі, ще треба подумати.

 

 

Склад аудіосистеми

У найпростішому випадку аудіосистема в автомобілі – це автомагнітола і пара колонок. Утім, запити автовласників до музики в машині з кожним роком ростуть, сучасна аудіосистема – це вже головний пристрій, виносні підсилювачі, звуковий процесор і щонайменше п’ять динаміків. Але повернімося до ціни: купити високоякісну аудіосистему менше ніж за 500-600 доларів США – нереально, навіть потриману. А її ще треба грамотно встановити! Просто вмілих рук недостатньо, треба знатися на акустиці, причому автомобільній.

Якщо ви не вважаєте, що звук у машині вартує таких грошей, то можна обійтися просто магнітолою і чотирма динаміками. Цілком можливо, що в вашому авто такий комплект встановили вже на заводі. Тоді навряд чи варто його міняти – значного підвищення якості це не принесе. А ось якщо в машині зовсім немає вбудованих аудіокомпонентів, або ви бажаєте самостійно вибрати аудіоапаратуру, тоді насамперед треба зайнятися головним пристроєм, тобто магнітолою.

Тюнер-касета чи тюнер-CD?

Більшість автомагнітол – це комбінації радіоприймача (тюнера) і касетного магнітофона. Тюнер може бути цифровим і аналоговим, цифровий – більш якісний. Діапазони хвиль, які приймає тюнер, також можуть відрізнятися. Звичайно, радіо приймає діапазони АМ (середні – СВ або MW, і можливо, ДВ або LW хвилі), і FM або розширений FM. Як правило, є низькочастотний вхід для підключення CD-програвача. Це найбільш популярний варіант. Менш розповсюджена комбінація радіоприймача і CD-програвача (CD-ресівер). Якщо ви плануєте встановлювати CD-чейнджер, то таку комбінацію монтувати не варто, а ось якщо ви слухаєте музику на CD, але не хочете витрачатися на додаткову апаратуру, – тоді це те, що вам потрібно.
Технічні характеристики

Основними технічними характеристиками магнітоли є:

– Вихідна потужність, яка впливає не лише на гучність, але і на якість звучання;

– Кількість каналів: дво– і чотириканальні. Двоканальна магнітола дозволяє встановити в машині тільки два динаміки, а чотириканальна – чотири.

– Наявність лінійних входів і виходів. Це забезпечує можливість подальшого нарощування аудіосистеми.

– Системи подолання шуму і розмаїті додаткові регулювання. Найбільш важливими, мабуть, є еквалайзер та тон-регістри, які дозволяють налаштувати тембр звучання, а також регулювання балансу рівня по фронту і тилу (фейдер).

– Експлуатаційні зручності. Це можливість приглушення звуку, RDS, настройка кольору підсвічування дисплея, а також дизайн органів управління.

– Дизайн. Так, це теж технічна характеристика. Адже який регулятор гучності зручніший – кнопковий чи поворотний?

Спосіб захисту від крадіжки

Дуже важлива характеристика, хоча і не технічна. Ви ж не хочете, аби вашу магнітолу вкрали, та ще й понівечили при цьому автомобіль. Для того, щоб цього уникнути, виробники автомагнітол пропонують такі варіанти:

– Вбудувати магнітолу в передню панель автомобіля намертво. Такий спосіб добрий або для дуже дешевих магнітол, заради яких не розбиратимуть автомобіль, або, навпаки, для дуже дорогих. В останньому випадку передбачаємо, що машина залишається або на стоянці під охороною, або під наглядом водія.

– Захист за допомогою магнітної картки. Магнітола не працюватиме без неї. Варіант, відверто скажемо, розрахований на дуже кваліфікованих злодіїв. Вони повинні визначити, що це саме модель з магнітною картою, і вирішити залишити її в спокої. Але чи вони зважаться на це? Навіть якщо і трапляться такі спеціалісти, все одно “потягнуть”, сподіваючись згодом розкодувати.

– Передня панель, яку зручно зняти. Але це не дуже надійно. На жаль, передні панелі продають окремо, коштують вони дешевше, ніж у комплекті з магнітолою. Тому магнітолу без панелі теж можуть поцупити.

– Варіант повного демонтажу. Цілком надійний, якщо не полінуєтеся щоразу забирати зі салону магнітолу.

– Кодування. Така магнітола має на панелі значок – ключик. Для підключення треба ввести певний код, причому після кількох невдалих спроб магнітола стає непридатною для подальшого використання. Спосіб надійний, але злодії можуть усе, навіть розкодувати.
Класи магнітол

Залежно від технічних характеристик, автомагнітоли можна умовно поділити на чотири класи.

Найпростіші автомагнітоли. Це чудо техніки азійського виробництва, дуже дешеве і таке ж неякісне.

Магнітоли початкового рівня. Приймач уже з цифровою настройкою, є можливість зберегти в пам’яті кілька настройок на радіостанції. Як правило, двоканальні (вихідна потужність – до 20 Вт на канал), хоча трапляються чотириканальні (до 5 Вт на канал). Випускають у варіантах повного демонтажу магнітоли та знімання передньої панелі пристрою. Якість тюнера невисока, така модель більше пасує для прослуховування музики на касетах, якщо ви не дуже вибагливі. Іноді навіть є лінійний вхід для підключення CD. Вартість такої магнітоли – до 50 доларів США.

Магнітоли середнього класу. Всі регулювання електронні, чотириканальний вихід з потужністю до 30 Вт на канал, переважно у варіанту знімання передньої панелі пристрою. Система подолання шуму, лінійний вхід на передній панелі. Експлуатаційні зручності представлені в усьому спектрі (залежно від конкретної моделі). Є лінійні входи і виходи. Більшість сучасних моделей дозволяють встановити комплект hands-free для мобільного телефону. Загалом – цілком пристойний варіант, саме магнітоли середнього класу частіше всього і купують. Приблизна вартість – 100-200 доларів США.

Вибір магнітол середнього класу – багатий. Порадити якусь конкретну модель дуже важко. Річ у тому, що, по-перше, одна і та ж магнітола може по-різному лунати в двох різних автомобілях, по-друге, зовнішній вигляд теж має значення. І, нарешті, по-третє, ціни на магнітоли середнього класу коливаються у доволі широкому діапазоні. Тому рекомендації з вибору – найзагальніші. Головне – вибирати серед відомих виробників, які добре себе зарекомендували в галузі виробництва аудіотехніки для автомобілів.

Магнітоли-центри. Вихідна потужність – до 40-45 Вт на канал, керують CD або MD-чейнджером. Зрозуміло, купувати таку магнітолу варто разом з чейнджером. Якість звуку суттєво вища, часто є вбудований звуковий процесор, система подолання шуму. Вартість таких пристроїв – 250-350 доларів США.

Назарій Поврозник, Львівська газета - Домашня газета, травень, 2003, №23