Силовий тандем PDF Друк E-mail
31.01.2003 11:21

Днями книга про лідера коаліції “Сила народу” Віктора Ющенка “Вірю в Україну” опинилася в центрі пильної уваги силових структур. Минулої середи працівники Воловецького райвідділу міліції Закарпатської області несанкціоновано затримали машину з п’ятнадцятитисячним накладом книги.

Вчора ж податкова інспекція Дрогобицького району завітала з позаплановою перевіркою в місцеве видавництво “Коло”, де друкували цю книгу.

 

Відтак не важко спостерегти логічний зв’язок силового тандему в цій справі, однак довести, що затримання машини з книгами та позапланова перевірка мають спільні корені – вкрай складно. Та про все за порядком...

Спершу слід зазначити, що книга “Вірю в Україну” базується на працях самого Віктора Ющенка, надрукованих в опозиційному виданні “Без цензури”. Також тут уміщено його звернення та виступи на різноманітних конференціях, тобто максимально занотовано політичну та громадську діяльність Віктора Андрійовича. Над книгою працювала група упорядників на чолі з народним депутатом України Іваном Васюником. Згідно з договором, надрукувало її Дрогобицьке видавництво “Коло” накладом 40 тисяч примірників: 25 тисяч – українською мовою та 15 тисяч – російською.

Сама книга не містить жодних агітаційних закликів, лише реальні відомості про діяльність політика та кандидата в президенти. Попри це, схоже, вона потрапила в немилість влади, адже це – повна відмінність від книг Олексія Ланя чи інших “письменників”.

10 листопада авто з книжками “Вірю в Україну” курсувало з Дрогобича на Закарпаття, до обласного виборчого штабу Віктора Ющенка. Але не доїхало до місця призначення, оскільки машину затримали працівники Воловецького РВ.

Як розповів “Газеті” директор видавництва “Коло” Микола Походжай, правоохоронців не задовольнили накладні на перевезення, які водії подали на їхню вимогу. Відтак автомобіль арештували до з’ясування обставин, а водії позбулися прав і мобільних телефонів, які, невідомо для чого, вилучили правоохоронці. Згодом у Дрогобич надійшов запит із вимогою надати всю документацію, пов’язану з цією друкованою продукцією.

За словами пана Походжая, працівники тамтешнього РВ “то надсилали різні запити, то їхній факс був несправний, через що нібито не могли отримати відповіді, то виникали інші перепони. Попри подану повну документацію, машина з книжками залишається в РВ уже другу добу”, – обурювався він.

Зауважимо, що авто затримали до того, як ЦВК оголосила остаточні результати першого туру виборів. Нагадаємо, до того моменту заборонено будь-яку агітацію. Пояснити затримання можна лише тим, що правоохоронці дотримувалися Закону України “Про вибори Президента” і, можливо, вважали, що це відвертий агітаційний матеріал. Хоча, зазначимо ще раз, книга не містить жодної агітації.

Наступного дня після затримання машини з книжками до видавництва “Коло” завітало близько трьох десятків інспекторів-ревізорів і представників податкової міліції. Несподіваний візит регламентували як “планову перевірку, відповідно до податкового законодавства”.

Слід зазначити, напередодні, як стверджує директор видавництва, йому вручили повідомлення, в якому йшлося, що “Дрогобицька ОДПІ, згідно з планом проведення документальних перевірок, з 15 листопада розпочинає відповідну двадцятип’ятиденну перевірку”. Попри це, з’явилися вони на чотири дні раніше, не надавши жодних пояснень.

Як стверджують очевидці, податківці активно взялися до справи. За словами пана Походжая, відразу почали з’ясовувати, “чим і як друкуємо”, чи стоять друкарки на обліку тощо.

– Побачивши, що ситуація загострюється, я сказав деяким представникам податкової міліції, що от-от приїдуть журналісти. Вони заспокоїлися, – розповідав директор. – Згодом “гості” сказали, що йдуть курити, і більше не повернулися. Залишилося лише четверо працівниць податкової, які почали ретельно вивчати документацію.

До речі, вони відмовилися коментувати ”Газеті”, що викликало таку передчасну перевірку. “Всі питання – до нашого керівництва”, – наголосили податківці. Присутність значної кількості представників податкової міліції пояснили так: “З нами можуть прийти навіть усі працівники”. Після того чотири жінки непомітно для всіх зникли, хоча була лише 16.00.

Розібратися в конфліктній ситуації прибули народний депутат Ярослав Кендзьор, депутати облради Віра Байса, Михайло Ваврин, Костянтин Іваночко та депутат міської ради Тарас Гентош.

У коментарі “Газеті” Ярослав Кендзьор наголосив, що в цьому випадку дії місцевої податкової вписуються “в контекст загальної поведінки влади”. За його словами, ці книжки, на відміну від брудної антиющенківської агітації, яку виготовляють тоннами без відповідних документів і зазначених атрибутів, видано законно, тому немає жодних підстав здійснювати такі ревізії.

– Зрозуміло, що дали вказівку: “Фас!” – і тепер шукають будь-яких зачіпок, аби звинуватити команду Віктора Ющенка в антизаконних діях, – наголосив він.

До речі, в розмові з паном Кендзьором керівник Дрогобицької податкової інспекції наголосив, що вперше чує про затримання машини, а перевірка – планова, хоча й не пояснив, чому її розпочали на чотири дні раніше. Також у Воловецькому райвідділі пообіцяли, що сьогодні з автомобіля з книжками знімуть арешт.

Незважаючи на таку міні-перемогу, присутні депутати вважають, що це лише початок. “Це останній бій влади, вона так просто не здасться”, – наголосила Віра Байса.

Андрій Горуна, Дрогобич-Львів, П`ятниця, 12 Листопада, 2004 року, № 208 (532)