Час повертатися PDF Друк E-mail
11.01.2005 15:55

Смерть українських військовослужбовців в Іраку активізувала проблему виведення українського миротворчого контингенту з території цієї держави.

Віктор Ющенко уже заявив, що це стане одним із його перших кроків на посаді президента. Долучитися наостанок до цього процесу має намір і Леонід Кучма.

 

Нагадаємо, трагедія сталася 9 січня неподалік міста Ес-Сувейра. Іракська поліція провела операцію з викриття схованки та вилучення великої кількості боєприпасів. Для їх доставки та знешкодження в безпечному місці залучили групу зі складу окремого спеціального саперного загону Збройних сил Республіки Казахстан і підрозділ українських миротворців зі складу 72-го окремого механізованого батальйону.

Вилучені боєприпаси, серед яких було 35 авіаційних бомб, трьома машинами перевезли на спеціально визначене місце для знешкодження. Після того, як їх розвантажили українські та казахстанські військові, з причин, які з’ясовують, стався вибух великої потужності. Внаслідок нього семеро українських військовослужбовців загинули на місці: командир 72-го окремого механізованого батальйону, підполковник Олег Матижев, командир інженерно-саперного взводу батальйону, капітан Юрій Заграй, старший офіцер відділення взаємодії, капітан Сергій Андрущенко, командир першої механізованої роти батальйону, капітан Валерій Бражевський, начальник електротехнічного відділення інженерно-саперного взводу батальйону, прапорщик Олександр Кацарский, командир інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу батальйону, старший сержант Андрій Ситников і санітарний інструктор першої механізованої роти батальйону, старший сержант Віра Петрик.

У неділю ввечері у Багдадському військовому шпиталі від отриманих унаслідок вибуху авіабомби поранень помер старший технік механізованої роти 72-го окремого механізованого батальйону, старший прапорщик Володимир Сєдой. Таким чином, під час служби в Іраку загинуло 17 українських громадян.

Учора тіла загиблих миротворців доправили у Багдад, згодом військовим літаком Збройних сил США – до німецького міста Рамштайн, а звідти – в Україну.

Ще шістьох поранених українців найближчим часом доправлять для лікування в госпіталь військової бази США у місті Рамштайн. Один із них – майор Ігор Козлов – перебуває у тяжкому стані, внаслідок вибуху він отримав проникаюче поранення в голову, опіки обличчя та поранення у ноги. Стан інших п’яти – стабільний. Водночас у Міноборони наголошують, що миротворці потребують проведення серйозних операцій, оскільки їх поранено в очі, голову, також військовики отримали чимало проникаючих поранень у різні частини тіла.

Представник Генеральної прокуратури України в українському миротворчому контингенті в Республіці Ірак, майор юстиції Ростислав Доль порушив кримінальну справу за ст.414 п.3 Кримінального кодексу України (порушення правил поводження зі зброєю, а також із речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення), яку взяли до провадження досудового слідства. Копію постанови про порушення справи подали до Генеральної прокуратури України. Відповідно до п.3 зазначеної статті, порушення правил поводження із боєприпасами, яке спричинило загибель декількох осіб чи інші тяжкі наслідки, карають позбавленням волі на термін від трьох до дванадцяти років.

Як заявив виконувач обов’язків командуючого Сухопутних військ України Володимир Можаровський, можливою причиною вибуху боєприпасів в Іраку є попередньо спланована акція.

За його словами, на місці вибуху виявлені окремі елементи  вибухового пристрою, а за 2 км від місця вибуху знаходився автомобіль, що спостерігав за ситуацією.

– Міг бути закладений радіокерований вибуховий пристрій в авіаційну бомбу. Тому що ці бомби протягом доби перед вибухом охороняла місцева поліція, – сказав Володимир Можаровский. – Також не виключається людський фактор – незначні помилки в поводженні з бомбами. Крім того, причиною вибуху могли служити ушкодження в пристрої самих бомб.

Трагедія в Іраку змусила українських політиків активізувати розмови про виведення українського миротворчого контингенту з Іраку. Народний депутат Сергій Соболєв із фракції “Наша Україна” заявив українській службі ВВС, що трагедія, яка сталася в неділю, пришвидшить процес виведення українських військовослужбовців з Іраку.

Член фракції БЮТ Олександр Турчинов запропонував Верховній Раді звернутися до президента України з вимогою підписати указ про виведення українського миротворчого контингенту з Іраку. Пан Турчинов нагадав, що 3 грудня парламент ухвалив постанову, в якій рекомендував президентові Кучмі підписати указ про виведення українських військових з Іраку. Нагадаємо, за це рішення проголосувало 257 народних депутатів.

Голова ВР Володимир Литвин повідомив, що в парламент від Міноборони надійшли всі відповідні документи щодо цього питання. Він зазначив, що ці документи передали в парламентський комітет з питань нацбезпеки.

Голова Комітету ВР з питань національної безпеки й оборони Георгій Крючков заявив: якщо Леонід Кучма переймається своїм реноме, то мусить відкликати українських миротворців з Іраку. Як зазначив Георгій Крючков, оскільки президент не прислухався до позиції парламенту, а також у зв’язку із загибеллю восьми українських миротворців, лідер Комуністичної партії Петро Симоненко вніс на розгляд ВРУ ще один проект постанови. За словами пана Крючкова, в цьому документі Симоненко вимагає від Кучми негайно відкликати українських миротворців з Іраку. Крючков припускає: якщо відповідного рішення не ухвалить Леонід Кучма, то це зробить новообраний Президент Віктор Ющенко. Він також нагадав, що відповідне положення міститься в передвиборній програмі Віктора Андрійовича.

Сам В. Ющенко підтвердив наміри виконати свої обіцянки. Як повідомляє прес-служба новообраного Президента України, питання про виведення українського миротворчого контингенту з Іраку належить до пріоритетних, які Віктор Ющенко вирішуватиме відразу після вступу на посаду Президента.

Віктор Ющенко наголосив, що всі соціальні зобов’язання держави перед потерпілими та сім’ями загиблих, безумовно, виконають.

За інформацією Міноборони сім’ї загиблих отримають по 105 тисяч доларів США. Також виділені гроші на купівлю їм житла.

Віктор Ющенко також візьме під особистий контроль розслідування трагічного інциденту, внаслідок якого загинули громадяни України – за один день українські війська зазнали майже таких самих втрат, як упродовж усього попереднього терміну військової операції.

Учора Леонід Кучма  зустрівся з в.о. міністра оборони Олександром Кузьмуком, в.о. віце-прем’єр-міністра Дмитром Табачником, в.о. міністра закордонних справ Костянтином Грищенком, секретарем Ради національної безпеки та оборони України Володимиром Радченком. Вони обговорили хід виведення українського миротворчого контингенту з Іраку. Леонід Кучма віддав розпорядження розробити план виводу військ у першій половині 2005 року.

Гаряча лінія

УПРАВЛІННЯ прес-служби Міністерства оборони України оприлюднило номери телефонів “гарячої лінії”, за якими рідні та близькі військовослужбовців українського миротворчого контингенту в Республіці Ірак можуть довідатися про стан справ в українському миротворчому контингенті.

Головне командування Сухопутних військ ЗС України: (044) 245-44-91;

Штаб Південного оперативного командування Сухопутних військ ЗС України: (0482) 22-09-70;

Штаб 8-го армійського корпусу Головного командування Сухопутних військ ЗС України: (0412) 37-32-74.

Оновлено 14.02.2016 15:59