Час Х PDF Друк E-mail
21.01.2005 12:02

Наближення дня інавгурації Віктора Ющенка, коли, за прогнозами багатьох його соратників, Президент мав би назвати ім’я прем’єра й оголосити перелік головних посад у новому уряді, змушує нервувати всіх зацікавлених осіб.

Кандидати у прем’єри та їхні команди, схоже, почали викладати останні козирі задля того, щоб або схилити Віктора Ющенка на свій бік, якщо остаточного рішення про прем’єра ще немає, або змінити його, якщо воно є.

Учора нарешті оприлюднили текст угоди, яку підписали напередодні виборів Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко. Щоправда, спосіб його опублічення доволі цікавий: копію угоди агенція УНІАН отримала від джерел, наближених до штабу... Віктора Януковича.

“Після перемоги на президентських виборах Віктор Ющенко вносить кандидатуру Юлії Тимошенко на посаду прем’єр-міністра для затвердження Верховною Радою. Віктор Ющенко силою власного морального авторитету, переконливістю головних програмних положень і збалансованістю кадрової політики сприяє результативному голосуванню парламенту з цього питання”, – зазначено в документі.

Окрім того, угода передбачає, що підбір 55% кадрового складу органів державної влади доручать блоку “Наша Україна”, а 23% – БЮТ. “22% посад зарезервовано засновниками коаліції для забезпечення формування нової парламентської більшості”, – наголошено в документі.

Перший заступник голови партії “Батьківщина” Олександр Турчинов підтвердив автентичність угоди. Відповідаючи на запитання про розподіл посад в органах державної влади, він зазначив, що блок насамперед зацікавлений у першому пункті угоди про призначення Юлії Тимошенко прем’єр-міністром.

– Ми усвідомлюємо, що після обрання прем’єр-міністра відсотки квоти буде скоректовано з урахуванням інтересів тих політичних сил, які формуватимуть і підтримуватимуть уряд, – зазначив пан Турчинов. – І безумовно, я думаю, що й “Наша Україна”, і блок Юлії Тимошенко повинні поділитися своїми квотами в інтересах тих, хто готовий щиро, з політичних мотивів, а не спираючись на корпоративні інтереси, підтримати не лише Президента та прем’єр-міністра, а й насамперед курс безкомпромісних економічних і соціальних реформ.

Олександр Турчинов також розповів, що угода передбачала розподіл усіх головних посад у структурі виконавчої влади, починаючи від членів уряду, голови адміністрації президента та РНБО та закінчуючи місцевими адміністраціями.

На думку депутата, поява такого документа цілком відповідає духу європейських держав і коаліційних домовленостей, які там існують.

Нагадаємо, про зазначену угоду говорили й Віктор Ющенко, і Юлія Тимошенко, й чимало їхніх соратників. Однак сам текст, як і точні квоти кожної зі сил, залишалися невідомими. Напередодні Нового року Віктор Ющенко заявив, що пропонуватиме БЮТ 25% посад. Стільки ж, за його словами, мають отримати і соціалісти.

Натомість ще один кандидат у прем’єри, Петро Порошенко, заявив, що не існує договору між Тимошенко та Ющенком про призначення на посаду прем’єра.

– Я не суперничаю ні з Тимошенко, ні з іншими людьми з команди Ющенка. Під час складання коаліційної угоди я був членом робочої групи. Жодних документів, які розподіляють урядові посади, координаційну раду кампанії не підписував, – сказав він у інтерв’ю газеті “Время новостей”. – Вибори виграли не Блок Юлії Тимошенко й не партія “Солідарність”, а коаліція Віктора Ющенка. За результативність влади відповідатиме вся команда. Незалежно від того, хто стане прем’єром, ця команда залишиться єдиною.

Своєю чергою Соцпартія, яка, схоже, перестала серйозно ставитися до ймовірності призначення прем’єром її лідера Олександра Мороза, заявила про претензії на посади у виконавчій владі в регіонах. Зокрема СПУ хоче, щоб посаду губернатора Київської області залишили за їхньою квотою.

– Для Соцпартії питання призначення губернатора Київської області – це питання номер один, – сказав у коментарі “Українській правді” Юрій Луценко. – Мороз боровся із Засухою (губернатор Київської області при Кучмі), й саме він має поставити крапку в цьому питанні.

За словами Юрія Луценка, врахувати інтерес Олександра Мороза, призначаючи керівника Київщини, – це те ж саме, що врахувати інтерес Ющенка під час затвердження губернатора Сумщини або Литвина – під час призначення керівника Житомирщини. (Мороз родом із Київської області, Литвин – із Житомирської, Ющенко – зі Сумської). Пан Луценко також повідомив, що СПУ традиційно претендує на регіони, де має потужні позиції – Полтавщина та Черкащина.

– Крім того, наша кандидатура серед губернаторів східних областей допоможе встановити довіру до нової влади. В нас традиційно сильні позиції в Одеській, Дніпропетровській і Запорізькій областях, – додав нардеп.

Пан Луценко також зазначив, що ширяться чутки, мовляв сам він претендує на посаду глави Міністерства транспорту та зв’язку.

– Якщо я буду потрібен Ющенкові як культурний міністр зв’язку – я готовий. Якщо буду потрібен Ющенкові як термінатор для руйнування спадщини Кірпи в “Укрзалізниці” – я готовий. Але якщо не отримаю пропозицій – так само не буду ображеним, – зауважив Юрій Луценко.

А партія Кінаха отримає промисловий блок в уряді.

– Анатолій Кінах погодився на пропозицію Віктора Ющенка, що Партія промисловців і підприємців матиме змогу відповідати за промислово-економічний блок, – сказав у коментарі “Українській правді” заступник Кінаха по партії Микола Оніщук.

За його словами, партії Кінаха надано змогу запропонувати кандидатів на посаду міністра промислової політики, глави Держкомітету підприємництва та заступника міністра економіки.

Водночас інші джерела в оточенні Кінаха говорять, що вони, ймовірно, отримають декілька посад губернаторів. Зокрема, найпевніше, партія Кінаха отримає губернатора Сумської області – це місце може посісти Микола Лаврик, колишній мер міста Ромни, який зараз є віце-президентом УСПП. Окрім того, Кінах може отримати квоту на губернатора Миколаївської області й віце-губернаторів Житомирщини та Тернопільщини.

П'ятниця, 21 січня, 2005 року, № 10 (577)