Офіційна перемога PDF Друк E-mail
11.01.2005 15:42

Учора закінчився термін, передбачений законом для оголошення ЦВК офіційних результатів виборів президента України.

На момент здачі номера ще не було власне результатів від ЦВК, проте зважаючи на незадоволення численних скарг штабу Януковича Центрвиборчкомом і ВС, підстав сумніватися в переможності офіційних даних для Віктора Ющенка немає.

Таким чином, новообраний лідер нації має повне право найближчим часом, якщо опонентам не вдасться оскаржити повідомлені результати у Верховному Суді, пройти процедуру інавгурації та вступити на посаду Президента. Спікер Володимир Литвин учора прогнозував, що це може статися вже в неділю, 16 січня. Керівник виборчого штабу Віктора Ющенка в понеділок повідомив, що точну дату її проведення буде відомо до завершення вівторка.

Центральна виборча комісія закінчила розглядати скарги, які надійшли за період підготовки та проведення повторного голосування на виборах президента 26 грудня 2004 року, близько обіду. В цей час близько 15 прихильників Віктора Януковича пікетували будинок Центральної виборчої комісії, повідомила агенція УНІАН. У руках люди тримали синьо-білі прапори, стяги зі символікою ПСПУ та плакати: “Нет – политическим репрессиям”, “Политических киллеров – под суд”, “Защитим право на выбор”, “Не продадимся банкирам” тощо.

Підсумкову оцінку роботі Центрвиборчкому з моменту його призначення дав голова ЦВК Ярослав Давидович:

– Вибори нового Президента України пройшли демократично і без порушень Конституції та законів держави.

При цьому він наголосив, що на роботу ЦВК не впливали жодні політичні сили й угруповання. Пан Давидович розповів, що наразі у Верховному Суді України, в обласних апеляційних судах розглянули всі скарги, спрямовані Центральним виборчим штабом кандидата на посаду президента Віктора Януковича.

Верховний Суд цього ж дня відмовився розглядати чотири скарги штабу Віктора Януковича на постанови Центральної виборчої комісії від 30 грудня 2004 року. Про це повідомила керівник прес-служби Верховного Суду Ліана Шляпошникова. Всі ці скарги відхилили через невідповідність статті 95 Закону “Про вибори Президента України”. Зокрема, Верховний Суд вирішив повернути скарги заявникові через нечітко сформульовані вимоги, а також через те, що в них не зазначено, яким чином порушено права заявника та яким чином їх має бути відновлено.

ВС також не визнав за скаргою В. Януковича перевищенням повноважень членів ЦВК відмову розглядати уточнення до його попередньої скарги про неможливість установити результати переголосування другого туру виборів президента.

Однак для штабу Віктора Януковича ці поразки аж ніяк не означають припинення боротьби “за справедливість”. Керівник виборчого штабу кандидата у президенти В. Януковича Тарас Чорновіл заявив, що юридична група штабу вже підготувала 500 томів документів до скарги, які вони мають намір передати до Верховного Суду.

Якщо скарг штабу Януковича не задовольнять в Україні, то будуть звернення до Європейського суду з прав людини, про що повідомив представник кандидата у ЦВК Нестор Шуфрич. Депутат пообіцяв, що штаб Віктора Федоровича залучить до захисту інтересів свого кандидата у Верховному Суді Швейцарську адвокатську контору, яка вже має досвід у таких справах.

– Ми готуємося до дуже серйозного судового процесу з єдиною метою – захистити права наших громадян, – сказав пан Шуфрич.

Окрім адвокатів, соратники Януковича прогнозують і підтримку звичайних громадян, які можуть зайняти жорсткішу позицію, якщо не буде змоги оскаржити результати виборів у суді. Разом із тим, як зазначив Тарас Чорновіл, штаб не має наміру закликати своїх прихильників до силових дій, хоча “це можна було б зробити хоч зараз”, оскільки є “дуже радикально налаштовані” люди. Підтвердженням слів Чорновола стало створення 10 січня в Луганську страйкового комітету, мета якого – звернути увагу громадськості на “державний антинародний переворот, який відбувається в країні”.

Ініціативу створення комітету підтримали обласні організації Партії регіонів, Прогресивної соціалістичної партії, партії “Російський блок”. Аналогічний комітет – “За перемогу разом з Януковичем!” – створили й у Донецьку. Вчора він закликав “усіх донеччан, які підтримують Януковича”, взяти участь в організації наметового містечка на центральній площі Леніна. Організатори акції планують, що це містечко функціонуватиме цілодобово, всіх інших мешканці Донецької області о17.00 запрошують на щоденні мітинги протесту. Один невеликий туристичний намет, дах якого прикрашено біло-блакитним прапором Віктора Януковича, вже встановлено, але в ньому наразі нікого немає, повідомляє “Остров”.

Своєю чергою, керівник виборчої кампанії Віктора Ющенка Олександр Зінченко назвав намір штабу Віктора Януковича оскаржити результати виборів президента України у Верховному Суді непослідовністю дій опонентів. Коментуючи заяви керівника штабу В. Януковича про плани оскаржити результати виборів, пан Зінченко сказав, що “вони себе загнали в політичний кут і продовжують це робити”.

Олександр Зінченко також висловив сподівання, що невдовзі українське суспільство довідається прізвища тих, хто був причетний до організації брудної виборчої кампанії. Він наголосив, що особи, які допустили проведення такої кампанії, відповідатимуть перед законом.

Стосовно інавгурації віце-спікер розповів, що виборчий штаб Ющенка, а також державні структури вже активно готуються до цього заходу. Він наголосив, що сама процедура приведення до присяги новообраного Президента В. Ющенка значно відрізнятиметься від попередніх.

– Буде яскраво, будуть “родзинки”, буде цікаво, – сказав він. – Ющенко має намір виступити з промовою, в якій окреслить усі аспекти своєї політики.

Пан Зінченко зазначив, що виборчий штаб В. Ющенка дуже серйозно ставиться до процедури запрошення на інавгурацію представників іноземних держав. За його словами, штаб має намір запросити лідерів країн “великої вісімки”, а також керівників інших іноземних держав.

Як повідомляє “Українська правда”, посилаючись на власні джерела, на інавгурацію Віктора Ющенка може прибути держсекретар США Колін Павелл. Після присяги, як повідомив Олександр Зінченко, Віктор Андрійович планує провести переговори з деякими керівниками іноземних держав.

– Це не будуть парадні переговори, які зводяться лише до рукостискань, – наголосив він.